فرق معاینه فنی برتر و عادی چیست؟

0

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که خودروی شما بیش از ۴ سال از عمرش گذشته است و قصد دریافت معاینه فنی برای خودروی خود را دارید پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

در ابتدا باید این موضوع را عرض کنیم که شاید شما هم هنگام مراجعه به مراکز معاینه فنی با صف های طولانی خودروهایی که برای دریافت برگه معاینه فنی مراجعه کردند مواجه شوید و این موضوع باعث ایجاد مشکل برای شما شود از این رو پیشنهاد میکنیم که قبل از مراجعه حضوری به این مراکز اپلیکیشن تهران من را دانلود کرده و از طریق این برنامه اقدام به ثبت نام و دریافت نوبت غیرحضوری از مراکز معاینه فنی که به صورت اینترنتی پذیرش انجام میدهند کنید که با اینکار در ساعت و تاریخ مشخص شده به مرکز انتخاب شده خودتان مراجعه میکنید و بدون ایستادن در صف و پرداخت هزینه میتوانید تست های مربوطه را انجام داده و در صورت گذراندن تست ها برگه معاینه فنی خودروی خود را در عرض چند دقیقه دریافت کنید.

البته لازم به ذکر است که این موضوع در شهر تهران و برخی مراکز معاینه فنی که پذیرش اینترنتی دارند قابل انجام است.

 معاینه فنی

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی خودرو، آزمایشی است؛ که توسط آن می‌توان از سلامت و آلایندگی خودرو آگاهی پیدا کرد. پلیس راهنمایی و رانندگی، داشتن برگه معاینه فنی را الزامی دانسته و در صورتی که هر شخصی نسبت به انجام این آزمایش اقدام نکند، به‌صورت روزانه جریمه خواهد شد. البته خودروهایی که کمتر از ۴ سال از تولید آن‌ها می‌گذرد؛ نیازی به انجام معاینه فنی ماشین ندارند.

در هنگام انجام آزمایش فنی خودرو موارد زیادی توسط کارشناسان بررسی می‌شود؛ که برخی از این آزمایش‌ها به شرح زیر هستند:

  • سنجش ترمزهای جلو و عقب
  • بررسی عملکرد کمک‌فنرها
  • کارایی وضعیت اتصالات فرمان
  • بازدید از زیربندی خودرو
  • بررسی اتصالات جلوبندی
  • سنجش چرخ‌های جلو و عقب
  • تست آلایندگی ماشین
  • بررسی وضعیت ظاهری خودرو
  • بازدید از چراغ‌های جلو و عقب

درصورتی‌که خودرو در هر یک از این آزمایش‌ها رد شود، صاحب اتومبیل می‌تواند؛ درخواست رفع عیب کرده تا در مراکز مجاز، اشکالات اتومبیل برطرف گردد. درصورتی‌که مشکلات اتومبیل برطرف شود، راننده می‌تواند مجدداً به مراکز آزمایش خودرو مراجعه کند و نسبت به دریافت گواهی معاینه فنی اتومبیل خود اقدام نماید.

چرا انجام این معاینه فنی اجباری است؟

اجباری بودن این معاینه برای خودروها به‌دلیل محافظت از مردم در برابر گازهای سمی است. روزانه اتومبیل‌های زیادی در جاده‌ها رفت‌وآمد می‌کنند، درصورتی‌که موتور هر یک از این ماشین‌ها به‌خوبی کار نکند، باعث ایجاد گازهای سمی شده و سلامت مردم را به خاطر می‌اندازد.

البته اهمیت معاینه فنی به همین موضوع ختم نمی‌شود؛ زمانی‌که راننده با آرامش مشغول رانندگی با خودرویی می‌شود؛ که بیش از ۱ سال معاینه نشده است، همین موضوع می‌تواند جان خود و خانواده‌اش را به خاطر بیندازد.

پلیس راهور نیز برای جلوگیری از ایجاد مشکلات جبران‌ناپذیر برای سلامتی مردم، تست معاینه فنی را اجباری کرده و تمامی خودروها پس از ۴ سال بایستی این آزمایش را انجام دهند. در صورت انجام ندادن آزمایش فنی خودرو، هر راننده روزانه ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان جریمه خواهد شد.

معاینه فنی برتر

تفاوت معاینه فنـی برتر و عادی با یکدیگر

به‌صورت کلی می‌توان گفت؛ که آزمایش معاینه فنی برتر در بخشی از موارد سخت‌گیرانه‌تر از حالت عادی انجام می‌شود. مخصوصاً این سخت‌گیری در بحث تست‌های آلایندگی هوا بیشتر از باقی آزمایش‌ها است.

آلایندگی ماشین در معاینه فنی برتر، با دور موتور بالا انجام می‌شود و کارایی بیشتری نسبت به حالت عادی در زمینهٔ کنترل آلودگی‌های خودرو دارد. در بیشتر مواقع زمانی که اتومبیل‌ها در دور موتور بالا هستند؛ هوا را بیشتر از حالت عادی آلوده خواهند کرد و انجام این آزمایش می‌تواند این موضوع را در خودرو تشخیص دهد.

همچنین در صورتی که راننده برچسب معاینه فنی خودروی برتر را دریافت کند، می‌تواند از تخفیف ۳۰ درصدی برای پرداخت عوارض طرح ترافیک برخوردار شود. پرداخت عوارض خودرو را نیز می‌توان با استفاده از سامانه آیتول انجام داد؛ همچنین خدمات دیگری مانند اطلاع از قیمت بیمه شخص ثالث، پرداخت خلافی خودرو و موارد دیگر از سرویس‌های ویژه آیتول به‌حساب می‌آیند؛ که در کنار پرداخت عوارض، می‌توانید از این خدمات نیز بهره ببرید.
هزینه معاینه فنی برتر چه قدر است؟

هزینه معاینه فنـی برتر خودرو تفاوتی با حالت عادی نداشته و صاحبان اتومبیل‌ها بدون توجه به سال تولید خودروی خود می‌توانند؛ با همان مبلغ ۹۲ هزار تومان برای دریافت این گواهی اقدام کنند.
آیا انجام معاینه فنـی برتر ارزش اقدام دارد؟

همان‌طور که در این مقاله نیز توضیح دادیم، هر خودرویی که بتواند برچسب معاینه فنی برتر را دریافت کند، می‌تواند از ۳۰ درصد تخفیف پرداخت عوارض نیز بهره‌مند شود.

همچنین به ‌غیر از دریافت تخفیف، عملکرد خودرو در حالت سخت‌گیرانه‌تری بررسی می‌شود و همین موضوع به ایمنی سرنشینان و راننده کمک بیشتری می‌کند. با توجه به عدم وجود تفاوت قیمتی بین حالت عادی و برتر، دریافت این گواهی می‌تواند از لحاظِ اقتصادی و ایمنی، ارزشمندتر باشد.

شما می‌توانید با استفاده از سرویس کارپرداز آیتول بدون نیاز به حضور خود در مراکز معاینه فنـی، نسبت به دریافت این گواهی اقدام کنید. کارشناسان آیتول در محل شما حاضر شده و پس از صدور بیمه‌نامه و مسئولیت، خودروی شما را تحویل گرفته و فرآیندهای دریافت معاینه فنـی، تعویض پلاک یا ترخیص خودرو را انجام خواهند داد.

توجه : اعداد و ارقام گفته شده در این مقاله مانند تعرفه معاینه فنـی و موارد مشابه مربوط به سال ۱۴۰۲ می باشد و این ارقام میتواند در سال های آینده متفاوت از آنچه در این مقاله نوشته شده باشد.

نظرات