ماجرای عجیب اسم ماهی به نام علی دایی! + واکنش های مردم

0

خبرینا | روز گذشته خبری مبنی بر انتخاب اسم یک ماهی تازه کشف شده به نام علی دایی اسطوره فوتبال ایران در رسانه ها منتشر شد که با واکنش های فراوانی روبرو شده است.

علی دایی و ماهی که به نامش ثبت شد

ماهی ای به نام علی دایی!

این خبر که در وبسایت ایسنا منتشر شده به این شکل است:

در قالب یک تیم تحقیقاتی ایرانی و آلمانی و به سرپرستی عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، گونه جدید ماهی کشف و ثبت جهانی شد و به نام علی دایی افتخار فوتبال ایران نامگذاری گردید.

۸ سال تحقیق برای ماهی علی دایی

نتایج هشت سال تحقیقات مستمر یک گروه تحقیقاتی بین المللی متشکل از محققین ایرانی و آلمانی بر روی ماهیان خانواده سیسوریده در حوضه آبریز رودخانه های دجله و فرات در کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و عراق در قالب یک مقاله با کشف گونه های ناشناخته از این خانواده منتشر شد.

دکتر سید حامد موسوی ثابت، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک اظهار کرد: این تحقیقات با همکاری دکتر سهیل ایگدری، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه تهران، دکتر صابر وطن دوست، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل و دکتر یورگ فرایهوف، ماهی شناس موزه تاریخ طبیعی برلین انجام شد و ماهیان ناشناخته از این خانواده در ایران برای اولین بار به جهان علم معرفی شدند.

این ماهی علی دایی نام دارد!

وی افزود: با عنایت به پراکنش این ماهیان در رودخانه های استان های غربی و جنوب غربی کشور، نام علمی یک گونه از این ماهیان که در رودخانه سیمره زیست می کند، به پاس فعالیت های انسان دوستانه و میهن پرستانه فوتبالیست و مربی پرآوازه کشورمان بعد از زلزله کرمانشاه به افتخار وی کتفیش علی دایی(Glyptothorax alidaeii) نامگذاری شد.

عکس: ماهی علی دایی

اولین بار نیست…

عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان با بیان اینکه مقاله حاصل از این تحقیق در یکی از معتبرترین مجلات جانورشناسی جهان(Zootaxa) اخیرا به انتشار رسیده است، تصریح کرد: نامگذاری گونه های جدید در راستای احترام به مفاخر و بزرگان امری مرسوم در علوم زیستی می باشد، به طوری که در ایران برخی ماهیان بومی توسط کاشفان به نام فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر، محیطبان شهید سعید پرهام و… نامگذاری شده اند؛ البته این اولین بار نیست که نام علمی یک گونه جانوری به افتخار یک ورزشکار نامگذاری می شود.

مورچه ای به نام محمد صلاح

موسوی ادامه داد: در سال ۲۰۱۹، پروفسور شرف متخصص مورچه شناسی مصری از دانشگاه ملک سعود عربستان مورچه ای را از منطقه مرزی کشورهای یمن و عمان کشف کرد و به دلیل سختکوشی و ظاهر آن به افتخار محمد صلاح فوتبالیست مصری، به نام مرانوپلوس موصلاحی(Meranoplus mosalahi) نامگذاری کرد.

واکنش های مردمی به نام گذاری یک ماهی به نام علی دایی

اما بعد از انتشار این خبر و بازتاب آن در رسانه ها، بسیاری از کاربران در فضای مجازی به این موضوع واکنش داده اند که بعضی از آن موارد را در زیر می خوانید.

کاربری به نام استنلی:
علی دایی تو جمع بچه‌ماهی های رودخونه:
فقط باله‌ی پدر و مادرت رو می‌بوسی. فهمیدی؟

 

کاربری به نام The Shack:
پسر آدم از فردای خودش خبر نداره واقعا
علی دایی تا دیروز با رونالدو رقابت میکرد
الان داره با قزل آلای خال قرمز رقابت میکنه

کاربری به نام حاج امیر هستم این عکس را منتشر کرده و نوشته:
وضعیت علی دایی :

عکس طنزی که با استفاده از میم معروف برای علی دایی ساخته شده

کاربری به نام شهاب سنگ:
یه ماهی کشف کردن اسمش رو گذاشتن علی دائی!!!قدم بعدی اینه برن دشمن این ماهی رو پیدا کنن اسمش رو بذارن محمد مایلی کهن.

کاربری به نام قاضی توییتر فارسی:
اسم ی ماهی جدیدی که کشف کردن رو گذاشتن علی دایی ؟

از فردا میری رستوران میگی ی پرس چلو علی دایی :))

 

کاربری به نام ایتین قیزی:
از این بعد #علی_دایی رو هر وقت از آب بگیریم تازه است!
مگه ورزشگاهه اسمش و گذاشتن علی دایی؟!

کاربری به نام مارشال:
رونالدو بفهمه یه ماهی به اسم علی دایی نام‌گذاری شده تا اسم ماهیه رو عوض نکنن نذارن رونالدو بیخیال نمیشه.

هنوز واکنشی از سوی علی دایی به ماجرای ماهی منتشر نشده است.

نظرات